Chestnut - Giffard Syrup (1,0l)
Item no.:
1262-59
€8.90*
Content:
1 Liter
Prices incl. VAT plus
,
free shipping (DE) from €99**
Available
Delivery time: 3-6 Working days*
Only 11 left in stock
– additional quantities available
Product information "Chestnut - Giffard Syrup (1,0l)"
Colour: light brown with golden glints
Taste: warm, velvet and intensive taste
Applications: soda, still water, lemonade, milk, cocktails
Net quantity (l): 1,0
Mixing ratio: 1:8
Taste: warm, velvet and intensive taste
Applications: soda, still water, lemonade, milk, cocktails
Net quantity (l): 1,0
Mixing ratio: 1:8
In former times ill horses were eating chestnuts because it helped them to get well. Sientists assume that the chestnut came from Asia. In the 16. century the tree were cultivated in Middle Europe and humans started to plant them nextto streets and in parks. The blossoms and the big leaves please humans eyes very much.
Take the chance and please as well your guests with the Giffard Chestnut syrup. Pour a dash in a coffee or pour it in still and sparkling water.
Recipe
Chestnut Caipirinha
2cl Chestnut syrup
1/2 lime
4cl Cachaça
vegan
Ingredients: sugar syrup, water, natural chestnut flavouring and other natural flavourings, colouring agent: caramel (E150a)
Average nutritional value per 100ml:
Energy: 1321kJ/316Kcal
Fat: 0g, saturated fat: 0g
Carbohydrates: 76,8g, sugar: 76,8g
Proteins: 0g
Salt: 0g
Responsible food company:
GIFFARD & CIE; Chemin du Bocage; Za la Violette; 49241 Avrillé (Angers); France
Take the chance and please as well your guests with the Giffard Chestnut syrup. Pour a dash in a coffee or pour it in still and sparkling water.
Recipe
Chestnut Caipirinha
2cl Chestnut syrup
1/2 lime
4cl Cachaça
vegan
Ingredients: sugar syrup, water, natural chestnut flavouring and other natural flavourings, colouring agent: caramel (E150a)
Average nutritional value per 100ml:
Energy: 1321kJ/316Kcal
Fat: 0g, saturated fat: 0g
Carbohydrates: 76,8g, sugar: 76,8g
Proteins: 0g
Salt: 0g
Responsible food company:
GIFFARD & CIE; Chemin du Bocage; Za la Violette; 49241 Avrillé (Angers); France
| Applications: | Cocktails, Coffee |
|---|
Giffard
GIFFARD & CIE
Chemin du Bocage
Za la Violette
49241 Avrillé (Angers)
France
https://www.giffard.com/de/nous-contacter
There aren't any asked questions yet.
Suggested Products
-
-
Non-Alcoholic Triple Sec - Giffard (0.7 L)
Art-No. 13430-11Delivery time:3-6 Working days*€12.72incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€18.17 per 1 Liter -
Yuzu - Giffard Fruit for Mix (1.0 L)
Art-No. 9348-11Delivery time:3-6 Working days*€16.18incl. VAT, equals €15.12 plus VAT* -
Tamarind - Giffard Syrup (1.0 l)
Art-No. 1262-91Delivery time:3-6 Working days*€11.99incl. VAT, equals €11.21 plus VAT* -
Cherry Blossom - Giffard Syrup (1.0 L)
Art-No. 1262-95Delivery time:3-6 Working days*€8.49incl. VAT, equals €7.93 plus VAT* -
Cane sugar brown - Giffard Syrup (1,0l)
Art-No. 1262-94Delivery time:3-6 Working days*€6.79incl. VAT, equals €6.35 plus VAT*€9.70 per 1 Liter -
Ginger alcohol free - Giffard (0,7l)
Art-No. 13430-10Delivery time:3-6 Working days*€12.72incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€18.17 per 1 Liter -
Pineapple alcohol free - Giffard (0,7l)
Art-No. 13430-9Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Elderflower alcohol free - Giffard (0,7l)
Art-No. 13430-8Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Grapefruit alcohol free - Giffard (0,7l)
Art-No. 13430-7Delivery time:3-6 Working days*€12.72incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€18.17 per 1 Liter -
Spritz alcohol free - Giffard (0,7l)
Art-No. 13430-6Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Smoky Agave - Giffard Non-Alcoholic Cocktail Base (0,7l)
Art-No. 13430-5Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Ruby Grape - Giffard Non-Alcoholic Cocktail Base (0,7l)
Art-No. 13430-4Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Woody Malt - Giffard Non-Alcoholic Cocktail Base (0,7l)
Art-No. 13430-3Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Herbal Juniper - Giffard Non-Alcoholic Cocktail Base (0,7l)
Art-No. 13430-2Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter -
Gold Cane - Giffard Non-Alcoholic Cocktail Base (0,7l)
Art-No. 13430-1Delivery time:3-6 Working days*€11.44incl. VAT, equals €10.69 plus VAT*€16.34 per 1 Liter
Customers also bought
-
Creme Brûlée - Giffard Syrup (1l)
Art-No. 1262-77Delivery time:3-6 Working days*€7.97incl. VAT, equals €7.45 plus VAT* -
Macadamia - Giffard Syrup (1,0l)
Art-No. 1262-21Delivery time:3-6 Working days*€8.49incl. VAT, equals €7.93 plus VAT* -
Salty Caramel - Giffard Syrup (1,0l)
Art-No. 1262-75Delivery time:3-6 Working days*€8.39incl. VAT, equals €7.84 plus VAT* -
Lavender - Giffard Syrup (1,0l)
Art-No. 1262-76Delivery time:3-6 Working days*€7.63incl. VAT, equals €7.13 plus VAT* -
Gingerbread - Giffard Syrup (1,0l)
Art-No. 1262-32Delivery time:4-9 Working days*€8.19incl. VAT, equals €7.65 plus VAT* -
Vanilla - Giffard Syrup (1,0l)
Art-No. 1262-27Delivery time:3-6 Working days*€8.29incl. VAT, equals €7.75 plus VAT*