Spiced Red Berries - Monin Syrup (1,0l)
Item no.:
040-147
€9.69*
Content:
1 Liter
Prices incl. VAT plus
,
free shipping (DE) from €99**
Available
Delivery time: 3-6 Working days*
Product information "Spiced Red Berries - Monin Syrup (1,0l)"
Color: red
Taste: blueberry, cranberry, elderberry, raspberry, cinnamon, clove
Taste: blueberry, cranberry, elderberry, raspberry, cinnamon, clove
Monin Spiced Red Berries syrup combines fruity berry flavors such as blueberry, cranberry, elderberry and raspberry with spices such as cinnamon and cloves. This makes the berry syrup a perfect match for many winter and especially Christmas cocktails as well as mulled wine. For a Red Berries Grog mix black tea with 20ml Spiced Red Berries syrup, 40ml dark rum and 10ml fresh lemon juice.
Monin also recommends the Spiced Red Berries syrup to give cold drinks such as Negroni and iced tea a new twist.
Ingredients: sugar, water, concentrated mixed berry juice (strawberry, raspberry, red currant), spices, concentrated lemon juice, natural flavors, coloring: anthocyanins (E163). Contains sulphites.
Average nutritional value per 100ml:
Energy: 1372kJ/328Kcal
Fat: 0g, saturated fats: 0g
Carbohydrates: 80,1g; Sugar: 79,6g
Protein: 0g
Salt: 0,03g
Monin also recommends the Spiced Red Berries syrup to give cold drinks such as Negroni and iced tea a new twist.
Ingredients: sugar, water, concentrated mixed berry juice (strawberry, raspberry, red currant), spices, concentrated lemon juice, natural flavors, coloring: anthocyanins (E163). Contains sulphites.
Average nutritional value per 100ml:
Energy: 1372kJ/328Kcal
Fat: 0g, saturated fats: 0g
Carbohydrates: 80,1g; Sugar: 79,6g
Protein: 0g
Salt: 0,03g
| Applications: | Alcohol-free cocktails, Cocktails, Hot beverages, Lemonade / Iced Tea |
|---|---|
| Mixing ratio: | 1:8 |
| Responsible food company: | Monin Deutschland GmbH, Plange Mühle 3, 40221 Düsseldorf, Germany |
| Net quantity: | 1,0l |
Monin
MONIN Deutschland GmbH
Plange Mühle 3
40221 Düsseldorf
Germany
info-de [at] monin.com
There aren't any asked questions yet.
Suggested Products
-
€8.90incl. VAT, equals €7.48 plus VAT*€12.71 per 1 Liter
-
Ube - Monin Syrup (0,7l)
Art-No. 040-159Delivery time:4-9 Working days*€11.90incl. VAT, equals €10.00 plus VAT*€17.00 per 1 Liter -
Immortelle Flower - Monin Syrup (0.7l)
Art-No. 040-158Delivery time:3-6 Working days*€7.49incl. VAT, equals €7.00 plus VAT*€10.70 per 1 Liter -
Cherry Blossom - Monin Syrup (0.7l)
Art-No. 040-157Delivery time:3-6 Working days*€7.49incl. VAT, equals €7.00 plus VAT*€10.70 per 1 Liter -
Ruby Chocolate - Monin Syrup (0.7l)
Art-No. 040-156Delivery time:3-6 Working days*€7.49incl. VAT, equals €7.00 plus VAT*€10.70 per 1 Liter -
Matcha Green Tea - Monin Concentrate (0.7l)
Art-No. 040-155Delivery time:3-6 Working days*€10.49incl. VAT, equals €9.80 plus VAT*€14.99 per 1 Liter -
Rhubarb - Monin Syrup (0.7l)
Art-No. 040-154Delivery time:3-6 Working days*€8.81incl. VAT, equals €8.23 plus VAT*€12.59 per 1 Liter -
Toasted Marshmallow - Monin Syrup (0,7l)
Art-No. 040-153Delivery time:3-6 Working days*€7.79incl. VAT, equals €7.28 plus VAT*€11.13 per 1 Liter -
White Tea - Monin tea concentrate (0,7l)
Art-No. 040-149Delivery time:3-6 Working days*€7.39incl. VAT, equals €6.91 plus VAT*€10.56 per 1 Liter -
Ginger - Monin concentrate (0,7l)
Art-No. 040-152Delivery time:3-6 Working days*€13.17incl. VAT, equals €12.31 plus VAT*€18.81 per 1 Liter -
Cinnamon Roll - Monin Sirup (0,7l)
Art-No. 040-150Delivery time:3-6 Working days*€7.79incl. VAT, equals €7.28 plus VAT*€11.13 per 1 Liter -
Quantity discount
Monin Dosing pump, 10ml for 1,0l PET bottle
Art-No. 10833Delivery time:3-6 Working days*From €3.37incl. VAT, equals €2.83 plus VAT* -
Quantity discount
Monin Dosing pump, 10ml for 0,7l glass bottle
Art-No. 10831Delivery time:3-6 Working days*From €3.37incl. VAT, equals €2.83 plus VAT* -
Lemon Rantcho Concentrate - Monin Syrup (1,0l)
Art-No. 040-146Delivery time:3-6 Working days*€6.29incl. VAT, equals €5.88 plus VAT* -
Morello Cherry - Monin Syrup (1,0l)
Art-No. 040-145Delivery time:3-6 Working days*€8.89incl. VAT, equals €8.31 plus VAT* -
Sweet & Sour - Monin Syrup, PET bottle (1,0l)
Art-No. 10836-12Delivery time:3-6 Working days*€5.99incl. VAT, equals €5.60 plus VAT*
Customers also bought
-
Cinnamon Roll - Monin Sirup (0,7l)
Art-No. 040-150Delivery time:3-6 Working days*€7.79incl. VAT, equals €7.28 plus VAT*€11.13 per 1 Liter -
Winter Spice - Monin Syrup (0,7l)
Art-No. 040-134Delivery time:3-6 Working days*€7.79incl. VAT, equals €7.28 plus VAT*€11.13 per 1 Liter -
Quantity discount
Monin Dosing Pump, 10 ml for 1.0 L glass bottle
Art-No. 10830Delivery time:3-6 Working days*From €3.37incl. VAT, equals €2.83 plus VAT* -
Blood Orange - Monin Syrup (1,0l)
Art-No. 040-34Delivery time:10-18 Working days*€8.19incl. VAT, equals €7.65 plus VAT* -
Gingerbread - Monin Syrup (1,0l)
Art-No. 040-27Delivery time:3-6 Working days*€9.29incl. VAT, equals €8.68 plus VAT* -
Quantity discount
Pumpkin Spice - Monin Syrup (1,0l)
Art-No. 040-127Delivery time:3-6 Working days*From €8.49incl. VAT, equals €7.93 plus VAT*